Mlinkó-hét 2024.
123 évvel ezelőtt, október 15-én kezdődött Egerben a hallássérültek oktatása. A hét programjait az alapító igazgató, Mlinkó István tiszteletére szerveztük.
Hétfőn megemlékezést tartottunk, ahol felidéztük iskolánk alapításának történetét, a kezdeti nehézségeket. Ezután az osztályok kisétáltak a Hatvani temetőbe, és mécseseket gyújtottak az elhunyt igazgatóink, tanáraink sírjánál.
Kedden délután MLINKÓ - DIÁK anyanyelvi szépíró és szövegértő versenyt szervezett Bozó Renáta tanító néni az alsósoknak. Idén párban jelentkezhettek rá a tanulók.
A felső tagozatos tanulók vegyes csapatokban egy képzeletbeli időutazáson vehettek részt a Felsős Szakmai Módszertani Munkaközösség szervezésében. A különböző helyszíneken visszarepültek Mlinkó István korába, abba az időbe, amikor ő volt fiatal, amikor az iskolaalapítás zajlott. Ez volt a 19. század vége és a 20. század első fele, vagyis a Boldog békeidők Magyarországon. Megtapasztalhatták a gyerekek a régi idők mindennapjait, annak is a nehezebb és könnyebb oldalát egyaránt. Megélhették, milyen körülmények között próbálta később megépíttetni Mlinkó István ezt az épületet, amiben jelenleg is vagyunk.
A helyszínek a következők voltak:
- Bálterem (a gazdagok világa: tánc)
- Fonó (a szegények világa: diótörés, kukoricamorzsolás, rongylabda készítése)
- Tűzoltóság és a korabeli közlekedési eszközök világa (korabeli filmbejátszások, rejtvények
- Népi játék (Méta)
- s végül az I. Világháború kezdete (filmbejátszás, kidobós játék)
A feladatok sikeres teljesítéséért papírtéglákat kaphattak a csapatok, amikből a délután zárásaként a fiúk elkezdték építeni az iskolát, míg a lányok közösen, ügyesen készítették elő az egyszerű, de annál nagyszerűbb uzsonnát.
Szerdán délelőtt érzékenyítő tanórán vettek részt az alsó tagozatos tanulók. Szórakoztató, hangulatos játékok, feladatok vártak rájuk. A különböző játékos feladatokban mindenki megtapasztalhatta, hogy miben ügyes, és mi az, ami nehezebben megy, illetve a közös cél érdekében hogyan lehet egymással kooperálni a hallássérült és beszédfogyatékos tanulóknak. Gyöngyi és Renáta néni zenés dobbantós, csettintős ritmusfeladatokkal, Márta néni labdás ügyességi játékkal várta a csapatokat. Klára néninél a gyerekek hallásfigyelme, ritmusérzéke és mozgáskoordinációja lett próbára téve, Zsolt bácsinál pedig pergődobot készíthettek a gyerekek.
A Mlinkó-hét alkalmából „Mlinkósok vagyunk” címmel rajzpályázatot hirdettünk a kicsiknek. Szebbnél-szebb, ötletes alkotások születtek. Ezekből Kovács Zsolt tanár bácsi kiállítást készített a 2. emeleten. Szeretettel ajánljuk, hogy mindenki nézze meg! Szívből gratulálunk az alkotóknak és segítőjüknek.
Szerda délutánra Szilákné Kelemen Tímea tanár néni szervezett sorversenyt a kicsiknek. A feladatok komoly kitartást és erőnlétet követeltek, de mégis sikerült mindenkinek teljesíteni a pályát.
A kicsiket a nagyok váltották a tornateremben. Holló Edit, Hevér Zsuzsanna tanár nénik és Dévay Gábor tanár bácsi érdekes, szórakoztató ügyességi játékokkal mozgatta meg a csapatokat. Némelyik feladat komoly együttműködést igényelt. Jó hangulatban és sportszerűen telt el ez a délután.
Csütörtökön is több program részesei lehettek a tanulók. Az Egri vár napján több osztály is rövidebb-hosszabb időt a várban töltött. Az alsósoknak játékos foglalkozáson vettek részt, majd délután színházba mentek.
A felsősök pedig tanítás után üzemlátogatáson voltak a Simon Asztalosipari Kft-ben.
A pénteki ünnepségen folytatódott a régmúlt és közelmúlt felidézése. Az elődök előtt tisztelegve, az emlékezés virágait a tanulók képviselői helyezték el a Mlinkó-képnél.
Ekkor került átadásra az előző tanévben legtöbb használt elemet gyűjtő osztálynak az emléklap és a vele járó édesség is. Ezt most a log. 6. osztály vehette át.
Minden szervezőnek, segítőnek és résztvevőnek köszönet a változatos, jó hangulatú, színvonalas programokért!